BİLGİ - 5 Adımda Bilgisayar Hızlandırma – Pc Hızlandırma Yolları 2022 | Uzman Webmaster Forumu ve Freelancer Platformu
Neler yeni

Aramıza Katıl Türkiye'nin Uzman Webmaster Forumu ve Freelancer Platformu

Bilgi alışverişi, keşfedilecek yüzlerce şey, öneriler, şikayetler ve güvenilir ticaretin yeni dünyasına hoş geldin.İçerikleri detaylı bir şekilde görüntülemek, forumda paylaşımlarda bulunmak ve yardımlaşmak gibi davranışları gerçekleştirebilmek için kayıt olmalı veya giriş yapmalısın.

Alışverişe Başlayın!

Genel alışveriş kategorimizde istediğiniz ürünü satabilirsiniz veya alış yapabilirsiniz

Neler Yeni

Paylaşılan yeni konu ve mesajları görüntülemek için tıklayın

İletişime Geçin!

Yetkililerimiz ile forumumuz hakkında iletişime geçmek isterseniz buraya tıklayın

  • Paylaşmak Güzeldir Paylaşılmayan Bilginin Hiç 1 Değeri Yok.

BİLGİ 5 Adımda Bilgisayar Hızlandırma – Pc Hızlandırma Yolları 2022

SnMedya.com Çevrimdışı

SnMedya.com

Gelecek Sizinle
Onaylı kullanıcı
Kullanıcı
9 Nis 2021
356
37
28
43
İstanbul
Bilgisayar Hızlandırma Yolları Nelerdir?

Yeni bilgisayarınızı aldınız fakat 1-2 ay sonrasında performansı mı düştü? Bilgisayarınız, eskisi gibi hızlı çalışmıyor mu? Doğru yerdesiniz! sizin için birçok pc hızlandırma yöntemlerini sunacağız..​Bilgisayar Hızlandırma
Bilgisayar hızlandırma denildiğinde hemen kolaylıkla yapabileceğiniz yöntemler gelmesin. Sisteminizin hızını arttırabilecek birçok nokta var. Sizlere kontrol etmeniz gereken önemli noktaları paylaşacağız.


Bilgisayarınızı hızlandırmak için ne kadar program veya herhangi bir yöntem denesek'te unutmayın ki sisteminiz kötüyse pc hızınızı arttırmak için 1000 yöntem de denesek bilgisayarınızın hızını bir noktaya kadar hızlandırabiliriz.

1. Güç Ayarları
Bilgisayar hızlandırma yolları en basit ve önemli olan yöntem Güç Tasarrufu Modu'dur. Windows’un “Güç tasarrufu” seçeneğini kullanmaktaysanız, bilgisayarınızı yavaşlatmaktasınız.

Bu mod, enerji tasarruf etmek için bilgisayarınızın enerji çekimini düşürür böylece elektrikten tasarruf etmiş olursunuz. Güç seçeneğinizi “Güç tasarrufu” modundan “Yüksek performans” veya “Dengeli” Modu'na alırsanız gözle görülür bir şekilde performansınızda artışlar yaşanır.

Güç seçeğinizi değiştirmek için, Windows tuşuna basıp arama kısmına ‘Denetim Masası’ yazıp uygulamayı açın, sonrasında Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri butonuna basın.

“Yüksek performans” ayarını seçmek için, “Ek planları göster”in yanındaki aşağı oku tıklayın ve istediğiniz modu seçin. İşlem tamam!

2. Başlangıçtaki Uygulamaları Devre Dışı Bırakın
Görev çubuğuna sağ tıklayıp ‘Görev Yöneticisini Aç’ tuşuna basın. Üst kısımdaki seçeneklerden Başlangıç’ı seçin.

Bir uygulamanın bilgisayarın açılışında başlamasını durdurmak istiyorsanız, sağ tıklayın ve “Devre Dışı Bırak” tuşunu seçin. Bu, uygulamayı tam olarak devre dışı bırakmaya yaramaz; sadece ve sadece başlangıçta uygulamanın açılmasını engellemiş oluruz. Bu hem bilgisayarınızın açılış süresinin kısalmasını sağlar hem bilgisayarınızın performansını arttırır.

pc-hızlardır.png

3. Diskinizi Gereksiz Öğelerden Temizleyin

Gerekli olmayan dosyalarla dolmuş şişirilmiş diskiniz varsa temizlemek size hız kazandırabilir.

pc-disk-hizlandir.png

Dosya Gezginini açın ve sabit diskinizi seçip sağ tıklayın, Özellikler’i seçin ve Diski Temizle tuşuna basın. Windows’un bu özelliğiyle geçici dosyalar ve Geri Dönüşüm Kutusu dosyalarını silebilirsiniz.

4. Animasyonları Devre Dışı Bırakın
Windows üzerinde bazı göz alıcı efekt ve gölgeler, animasyonlar vb. özellikler var. Eski ve yavaş bilgisayarlarda bu özellikler bilgisayarınızın performansını oldukça düşürür.

Ve bunu kapatmak çok basit. Windows 10 arama çubuğuna sysdm.cpl yazıp Enter tuşuna basın. Bu Sistem Özellikleri uygulaması açılacaktır. Gelişmiş bölümüne tıklayıp Performans kısmında Ayarlar’a tıklayın. Bu kısımda kutucukların tiklerini kapatarak animasyonları kapatabiliriz. Aşağıdaki resimdeki seçenekleri kendinize göre değiştirebilirsiniz.
Windoews
windows-pc-hizlandirma.png

Bilgisayar Hızlandırma Yolları 2022
Windows’un bu özelliği bilgisayarınızın hızını oldukça arttırır.

5. CCleaner Kullanın
Bilgisayar hızlandırma uygulamaları için bir tecrübeniz var ise zaten CCleaner’ı biliyor olacaksınızdır. CCleaner, sabit diskinizin her bir kısmını, diskinizi yavaşlatabilecek gerekli olmayan dosyalar için tarar. Diğer sistem hızlandırma programlarının haricinde, bunaltıcı olmayıp kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir.

CCleaner‘ın kayıt defteri özelliği ise gerçekten çok başarılı. Sizin seçtiğiniz zaman aralığına göre kayıt defterinizdeki hatalı ve gereksiz hizmetleri kapatır. CCleaner kullanmanız bilgisayarınızın hızını gözle görülür bir şekilde arttırır.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst