DUYURU - Bitcoin Dolandırıcılığı Yöntemleri ve Bunlardan Korunma Yolları | Uzman Webmaster Forumu ve Freelancer Platformu
Neler yeni

Aramıza Katıl Türkiye'nin Uzman Webmaster Forumu ve Freelancer Platformu

Bilgi alışverişi, keşfedilecek yüzlerce şey, öneriler, şikayetler ve güvenilir ticaretin yeni dünyasına hoş geldin.İçerikleri detaylı bir şekilde görüntülemek, forumda paylaşımlarda bulunmak ve yardımlaşmak gibi davranışları gerçekleştirebilmek için kayıt olmalı veya giriş yapmalısın.

Alışverişe Başlayın!

Genel alışveriş kategorimizde istediğiniz ürünü satabilirsiniz veya alış yapabilirsiniz

Neler Yeni

Paylaşılan yeni konu ve mesajları görüntülemek için tıklayın

İletişime Geçin!

Yetkililerimiz ile forumumuz hakkında iletişime geçmek isterseniz buraya tıklayın

  • Paylaşmak Güzeldir Paylaşılmayan Bilginin Hiç 1 Değeri Yok.
SnMedya.com Çevrimdışı

SnMedya.com

Gelecek Sizinle
Onaylı kullanıcı
Kullanıcı
9 Nis 2021
356
37
28
43
İstanbul
Bitcoin Dolandırıcılığı Yöntemleri

Konu Başlıkları
  • Şantaj
  • Sahte Borsalar
  • Sahte Hediyeler
  • Oltalama (Phishing) e-postaları
  • Ponzi ve Piramit Düzenleri
  • Fidye Yazılımı
Bitcoin’in merkezi olmayan yapısı, yatırımınızı tam olarak kontrol etmenizi sağlar. Ama aynı zamanda düzenlemeler ve yasal çerçeveler oluşturmayı da zorlaştırıyor. Bir dolandırıcı, Bitcoin’i kullanırken hata yapmanız için sizi kandırmaya çalışırsa, Bitcoin’inizi çalabilir ve kripto para birimini geri almak için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bununla birlikte, dolandırıcıların nasıl çalıştığını anlamalı ve potansiyel tehlike sinyallerini öğrenilmelidir.

Şantaj
Şantaj, dolandırıcılar tarafından yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir ve dolandırıcıların talebi yerine getirilmezse, hassas bilgileri ifşa etmekle tehdit ederler. Ödeme talepleri genellikle kripto para birimileridir. Dolandırıcılar, sizinle ilgili hassas bilgileri keşfetmesi veya oluşturması ve bu bilgileri sizi bitcoin veya diğer para türlerini göndermeye zorlamak için kullanırlar.

Dolandırıcıların size şantaj yapmasını önlemenin en iyi yolu, giriş bilgilerinizi dikkatlice seçmek, çevrimiçi olarak hangi siteleri ziyaret etmek istediğinizi ve bilgileri kiminle paylaşacağınızı belirlemektir. Mümkün olduğunca iki aşamalı doğrulama kullanmalısınız.


Sahte Borsalar
Adından da anlaşılacağı gibi, sahte borsalar yasal kripto borsalarının sahte kopyalarıdır. Bunlar genellikle mobil uygulamalar biçiminde sağlanır, ancak masaüstü uygulamaları veya sahte web siteleri şeklinde de görünebilir. Bazı sahte işlemler orijinal işlemlere çok benzediği için çok dikkatli olmalısınız. İlk bakışta yasal borsalar gibi görünürler, ancak amaçları paranızı çalmaktır.


Genellikle, bu sahte borsalar ücretsiz kripto para birimleri, rekabetçi fiyatlar, düşük işlem komisyonları sağlar ve hatta kripto tüccarlarını ve yatırımcılarını çekmek için hediyeler dağıtırlar. Sahte alışverişler tarafından kandırılmamak için, giriş yapmadan önce web adresini iki kez kontrol etmelisiniz.

Sahte Hediyeler
Sahte hediyeler, genellikle küçük bir ücret karşılığında size ücretsiz bir şey sunarak kripto para biriminizi çalan bir dolandırıcılık türüdür. Dolandırıcılar, karşılığında daha fazla bitcoin kazanmak için genellikle sizden bir bitcoin adresine para aktarmanızı ister (örneğin, “0,1 BTC gönderin, 0,5 BTC alın”). Ancak bu Bitcoin işlemlerini yaparsanız herhangi bir para alamazsınız ve paranızı kaybedersiniz. Pek çok farklı türde sahte hediye dolandırıcılığı vardır.

Bazı dolandırıcılıklar, BTC yerine ETH, BNB, XRP ve diğer benzer kripto para birimlerini göndermenizi ister. Bazı durumlarda, sizden özel anahtarlarınızı veya diğer hassas bilgileri paylaşmanızı isteyeceklerdir. Sahte hediyeler için en yaygın yer, dolandırıcıların popüler tweetlere, viral haberlere veya duyurulara sızdığı Twitter ve diğer sosyal medya platformlarıdır.

Oltalama (Phishing) e-postaları
Birkaç farklı kimlik avı türü vardır. Kimlik avı e-postaları en yaygın e-postalardan biridir. Sizi virüslü dosyaları indirmeniz veya bağlantıları tıklamanız için kandırarak sizi yasal görünen ancak aslında zararlı olan web sitelerine yönlendirirler. Bu e-postalar, özellikle sık kullandığınız ürün veya hizmetleri taklit ettiklerinde daha tehlikeli hale gelir. Dolandırıcılar genellikle e-postaya, hesabınızı veya paranızı korumak için acil adımlar atmanız gerektiğini belirten bir mesaj ekler. Sizden hesap bilgilerinizi güncellemenizi, şifrenizi sıfırlamanızı veya çeşitli belgeler yüklemenizi isteyebilirler.


Çoğu durumda, ana amacı, hesabınızı ele geçirmek için giriş bilgilerinize erişim sağlamaktır. Kimlik avı dolandırıcılığından kaçınmanın ilk adımı, e-postanın orijinal kaynaktan gelip gelmediğini kontrol etmektir. Herhangi bir sorunuz varsa, aldığınız e-postanın onlar tarafından gönderilip gönderilmediğini onaylamak için doğrudan şirketle iletişime geçebilirsiniz.

Ponzi ve Piramit Düzenleri
Ponzi şeması ve piramit şeması, tarihteki en eski iki dolandırıcılık yöntemidir. Ponzi yöntemi, eski yatırımcıların gelirini ödemek için yeni yatırımcıların parasını kullanabilen bir yatırım stratejisidir. Dolandırıcılar yeni yatırımcıları çekemediğinde, fon akışı durur. OneCoin, kripto Ponzi şemasına iyi bir örnektir. Piramit şeması, üyelere getirdiği yeni üye sayısına göre ödeme yapan bir iş modelidir.

Yeni üye olamazsa para akışı durur. Sizi bu iki dolandırıcılıktan korumanın en iyi yolu, ister altcoin ister bitcoin olsun, satın aldığınız kripto para birimini araştırmaktır. Bir kripto para biriminin veya Bitcoin fonunun değeri tamamen yeni yatırımcıların veya yeni üyelerin katılımına bağlıysa, önünüzde bir saadet zinciri veya piramit şeması olabilir.

Fidye Yazılımı
Fidye yazılımı, kurbanın mobil cihazını veya bilgisayarını kilitleyebilen veya belirli fidye yazılımı için ödeme yapmadan değerli verilere erişimi engelleyebilen bir yazılımdır. Hastaneleri, havalimanlarını veya devlet kurumlarını hedef alırken, bu saldırıların özellikle yıkıcı bir etkisi olabilir. Fidye yazılımı genellikle önemli dosyalara veya veritabanlarına erişimi engeller ve belirli bir tarihten önce ödeme yapılmazsa bu verileri silmekle tehdit eder. Ne yazık ki, ödeseniz bile, saldırganın sözünü tutacağının garantisi yok.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst