Geçmişte Bırakılan 5 Teknoloji | Uzman Web Geliştirici Platformu | Uzmanwebmaster.com

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

  • Paylaşmak Güzeldir Paylaşılmayan Bilginin Hiç 1 Değeri Yok.

Geçmişte Bırakılan 5 Teknoloji

Blogger-kwuai
UZMAN Çevrimdışı

UZMAN

Gelecek Sizinle
Yönetici
Onaylı kullanıcı
Kullanıcı
Geçmişte-Bırakılan-5-Teknoloji.jpg

  • Java Telefonlar
  • Compact Flash Cart Sistemi
  • HDD
  • Memory Card Sistemi
  • Disketler

Tarihin tozlu sayfaları arasına karışmak çoğu teknolojinin alınyazıları arasında yer alıyor. Zira onların yaptığı işi daha büyük ölçüde, daha hızlı, daha ucuza, daha kolay ve daha mobil bir şekilde yapan teknolojiler geliştirmek zaten bu işin temel prensipleri arasında yer alıyor. Bize düşense onlara güzel bir veda etmek oluyor. Gelin aşağıdaki 5 teknolojiye vedamızı bu yazıyla birlikte gerçekleştirelim ne dersiniz?

Ayrıca listeye başlamadan önce sinirinizi bozmamak için bir uyarıda bulunmak, not eklemek istiyorum. Listede yer alan teknolojilerden hâlâ kullandıklarınız olabilir. Bu sizin tercihlerinizden ya da imkânlarınızdan ötürü olsa da bu teknolojilerin yavaş yavaş rafa kaldırıldıkları da bir gerçek. Dolayısıyla listede yer alan ürünlere piyasada hâla ulaşabiliyor olmanız, bu teknolojideki ürünlerin hâla kullanılabiliyor olması oldukça doğal. Ancak bazı şeylerin geride kaldığını da kabul etmemiz gerekiyor. Yeterince kendimi savunabildiysem ve sizi yatıştırabildiysem dilerseniz listeye başlayalım.

Java Telefonlar
Dokunmatik teknolojisinin ilk yıllarında, teknolojinin Android işletim sistemini bir süre beklemesi gerekti. Bu yıllarda da kullanıcılara Samsung gibi devler Java’da hazırlanmış basit işletim sistemli telefonlar sattılar. Bu birkaç yıllık süre hızlıca geride kaldığında bu telefonlar da rafa kalktı. Çünkü dokunmatik ama akıllı olmayan bu sistemler kullanıcıların ihtiyaçlarına pek cevap veremiyorlardı. Geçmişimizde yer aldıkları için teşekkür ederiz ne diyelim.

Compact Flash Cart Sistemi
Bu uzun ismiyle tanımayan kullanıcılar belki de CF kart dersek tanıyabilirler. 2010’dan önce üretilmiş pek çok dijital fotoğraf makinesinin depolama sistemi olan Compact Flash sistemi bugünün Micro SD ya da SD kartlarıyla benzer bir iş görüyorlardı. Elbette onlara göre çok daha kalın yapıdaydılar. Aynı zamanda altın pinli yapıları nedeniyle çok kolay deforme olabiliyorlar ve içerilerindeki verilerin kaybolmasına sebep olabiliyorlar. Bu da onları arkada bırakmamıza sebep oldu. Bugün hâlâ üretiliyor olmalarının tek nedeni eski makinaların hâlâ oldukça güçlü olması diyebiliriz.

HDD
Bu maddede de dayak yemezsek bir daha yemeyiz. Arkadaşlar evet, maalesef HDD de bitti tükendi. Daha geçen aylarda SDD kullanmaya başlayabilmiş ve HDD bellekleri hayatından zar zor da olsa çıkartabilmiş bir kardeşiniz olarak söyleyebilirim. Bu teknolojinin tarihe karışması hepimiz için harika oldu, zira yerine gelen teknoloji o kadar hızlı ve o kadar çok vakit kazandırıyor ki izahı zor. Bugün bilgisayarınızın yavaşlığından yakınıyorsanız, gerçekten ilk değiştirmeniz gereken şey eski hafıza kaynağınız olabilir.

Memory Card Sistemi
Karşımızda yine bir depolama birimi var. Eski oyun konsollarında önbellek olarak kullanılan bu hafıza kartlarının ortadan kalkması da resmen teknolojinin koşuya kalkması sonucunu beraberinde getirdi diyebiliriz. Geçmişte kalan bu sistemde, konsolumuz bir oyunu çalıştırmadığında bu kartın ısınması buna sebep olabiliyordu, üfleyerek soğutmaya çalışıyorduk ve konsolu bu vesileyle tekrardan kullanılabilir hale getirmeye çalışıyorduk.

Disketler
Galiba atılımların çoğunu depolama alanında yaşamışız ne dersiniz? Birkaç MB depolama alanı sağlayan bu teknolojinin ancak son günlerine yetişebilmiş bu kardeşiniz bu teknolojinin ve hatta arkasından gelen CD teknolojisinin de tarihe gömülmesini kutluyor haberiniz olsun. Neydi o ya sahi? Ufacık alanlar için kolonyayla çizik avcılığına çıkardık. CD ve disketlerimiz için kutular almamız gerekirdi.

Hatırladığınız başka benzer teknolojiler var mı? Yorumlarda paylaşın da hadi birlikte nostalji yapalım.
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap
Blogger-kwuai
Blogger-kwuai

Tema düzenleyici