BİLGİ - Google News Kaydı Nasıl Alınır? | Uzman Web Geliştirici Platformu | Uzmanwebmaster.com

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

  • Paylaşmak Güzeldir Paylaşılmayan Bilginin Hiç 1 Değeri Yok.

BİLGİ Google News Kaydı Nasıl Alınır?

Blogger-kwuai
UZMAN Çevrimdışı

UZMAN

Gelecek Sizinle
Yönetici
Onaylı kullanıcı
Kullanıcı
Google News Kaydı Nasıl Alınır?

Eski adı ile Google News Kaydı, yeni adı ile Publisher Center, haber siteleri tarafından uzun süredir kullanılan bir Google aracıdır. Google News kayıtlı web sitelerinin içerikleri çok kısa sürede Google arama motorunda listelendiği için ilgili sitenin sahibi Ping Optimizer gibi eklentiler kullanmak zorunda kalmaz.

Hızlı index özelliğinden dolayı e-ticaret siteleri bile blog sayfaları oluşturarak Google News’e kayıt olmaya çalışmaktadır. News.google.com web sitesine girdiğinizde, news kayıtlı web sitelerinin en son yayınladıkları haberleri inceleyebilir, güncel haberleri buradan da takip edebilirsiniz. Bu içeriğimizde de News Kaydı Nedir ve Nasıl Alınır, sorularına yanıt vereceğiz.

Google News Kaydı Nedir?
İçeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi Google News, dünyaca ünlü Google arama motorunun kullanıcıların haber takibi yapabilmesi için oluşturduğu bir araçtır. Geçtiğimiz yıllarda bir web sitesinin news kaydı alması oldukça zordu. Künye, Hakkında, Gizlilik Politikası ve benzeri sayfalar oluşturmak kayıt şartlarının başında geliyordu ve içeriklerin özgün olması da gerekmekteydi. Bu şartlar yerine getirilse bile web siteleri news kaydı alamamaktaydı.

Artık Google news kaydı almak oldukça kolay çünkü bot ile içerik çekseniz bile belli metrikleri yerine getirdiğinizde News kaydı alabiliyorsunuz. Diğer yandan, 2019 öncesi news kayıtlı web siteleri hala daha değerli iken, artık news kayıtlı siteler çok da değerli değil. News kaydının web sitesine sadece çabuk index aldırdığını söyleyebiliriz.

Google News Kaydı Nasıl Alınır?
interaktifbilgi.com web sitesi ile News’e başvuru yaptım ve ilk başvuruda sitem onaylandı. Yine içeriğin oluşturulduğu Uzmanwebmaster.com sitesinin de News kaydı bulunmaktadır. News kaydı onaylanan web sitesinde şu işlemleri gerçekleştirdim;

Hakkında, Künye, Gizlilik Politikası ve İletişim sayfaları oluşturdum.
Kalıcı bağlantı ayarlarını “/%postname%/” yaptım.
XML Sitemap eklentisini kurdum ve SEO eklentisinin site haritasını devre dışı bıraktım.
Bot ile sadece %10 oranında özgünleştirilmiş içerik girdim. (Başlık, ara başlık ve içerikten bir kaç kelime değişikliği yaptım.)
Başvuru yaparken adımları doğru bir şekilde gerçekleştirdim.

ilgili bağlantıya tıkladıktan sonra “Yayın Ekleme” butonuna basın. Yayın adını yazın ve devam edin. İlgili alanları tamamen doldurun. Muhtemelen zorlanacağınız alan İçerik kısmındaki “RSS” bölümü olacaktır. Reklamlar ve Gelişmiş kısmını boş bırakabilirsiniz. Resim kısmına ise belirtilen türlerde logo yüklemeniz gerekmektedir.

Kategorili Şekilde News Kaydı Nasıl Alınır?
Web sitenizde birden fazla kategori bulunuyorsa, Örneğin; SEO, WordPress, Çözüm, Teknoloji Haberleri, Güncel Haberler gibi, bu noktada da yapmanız gereken çok basit işlem var.

WordPress tabanlı bir blog sahibi iseniz; GN Publisher eklentisini yükleyin. Eklentiyi aktifleştirdikten sonra bu eklenti sayesinde her kategorinin kendi Feed linki oluşturulmaktadır.
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap
Blogger-kwuai
Blogger-kwuai

Tema düzenleyici