BİLGİ - İstifa Mektubu Nasıl Yazılır? Uzman | Uzman Webmaster Forumu ve Freelancer Platformu
Neler yeni

Aramıza Katıl Türkiye'nin Uzman Webmaster Forumu ve Freelancer Platformu

Bilgi alışverişi, keşfedilecek yüzlerce şey, öneriler, şikayetler ve güvenilir ticaretin yeni dünyasına hoş geldin.İçerikleri detaylı bir şekilde görüntülemek, forumda paylaşımlarda bulunmak ve yardımlaşmak gibi davranışları gerçekleştirebilmek için kayıt olmalı veya giriş yapmalısın.

Alışverişe Başlayın!

Genel alışveriş kategorimizde istediğiniz ürünü satabilirsiniz veya alış yapabilirsiniz

Neler Yeni

Paylaşılan yeni konu ve mesajları görüntülemek için tıklayın

İletişime Geçin!

Yetkililerimiz ile forumumuz hakkında iletişime geçmek isterseniz buraya tıklayın

  • Paylaşmak Güzeldir Paylaşılmayan Bilginin Hiç 1 Değeri Yok.

BİLGİ İstifa Mektubu Nasıl Yazılır? Uzman

SnMedya.com Çevrimdışı

SnMedya.com

Gelecek Sizinle
Onaylı kullanıcı
Kullanıcı
9 Nis 2021
356
37
28
43
İstanbul
İstifa-Mektubu-Nasıl-Yazılır

İstifa Mektubu Nasıl Yazılır?
Günümüz iş dünyası dinamiklerinin çalışanlara sunduğu yeni iş fırsatları ya da beraberinde getirdiği bazı olumsuzluklar olabiliyor. Bu gibi durumlarda birçok çalışan istifa etmeyi düşünüyor. Ancak istifa kararı almak ve “Nasıl istifa edilir” sorusunun cevabını verebilmek her zaman bu kadar kolay olmuyor. Özellikle uzun süredir çalıştığınız bir firma ya da pozisyondan ayrılıyorsanız, koşullar ne olursa olsun istifa etmek oldukça zorlu bir süreç. İşte bu zorlu sürecin üstesinden gelerek profesyonel bir veda edebilmeniz açısından dikkat etmeniz gerekenler:

  • Her şeyden önce istifa kararını üzerinde ayrıntılı düşünerek vermeniz gerekiyor. Bu karar alınırken ve uygulanırken hassas ve bilinçli davranılması şart. Nitekim istifa ederken yöneticinize ve iş arkadaşlarınıza karşı tutumlarınız, ileride faydalanabileceğiniz bağlantılar kurabilmenizi, referans mektubu alabileceğiniz insanları tespit etmenizi ve gerektiği zaman sizlerle de bağlantı kurulabilmesini sağlayabiliyor.

  • İstifanızı zamanında yapmanız gerekiyor. İstifa kararınızı, belirli bir süre önce bildirmeniz oldukça önemli. Böylelikle hem tamamlanmamış işlerinizi bitirebilir hem de yeni bir iş arayabilmek için ihtiyacınız olan süreyi elde edersiniz. Aynı zamanda işvereniniz de ayrıldığınız pozisyona uygun adayları tespit edebilme imkanı bulur. Bu nedenle iş yerinizden fiili ayrılışınızı gerçekleştirmeden ne kadar süre önce istifa mektubunu vermeniz gerektiği yasalarla belirlenmiştir. Ayrılacağınız işyerinde 6 aydan az süredir çalışıyorsanız en az 2 hafta önce, 6 ay ile 1,5 yıl arası çalışıyorsanız 4 hafta önce, 1,5 yıl ile 3 yıl arasında çalışıyorsanız 6 hafta önce, 3 yıldan fazla çalışıyorsanız 8 hafta önce istifa mektubunu vermeniz ve bu süreleri çalışarak geçirmeniz gerekiyor. Aksi halde ihbar tazminatı ödenmesi gibi hukuki yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.

  • Peki istifa dilekçesi nasıl yazılır? İstifa mektubunun uygun bir üslup ile yazılarak elden verilmesi gerekiyor. Mektubun kısa, net ve anlaşılır olması oldukça önemli. Mektubun eğer varsa İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne, eğer yoksa Genel Müdürlüğe ya da yetkili departmana hitaben yazılması gerekiyor. İstifa dilekçesi metnine girişte, ad-soyad ile kurumunuz ve pozisyonunuzu belirtmelisiniz. Sonrasında işinizi hangi gerekçelerle bırakmak istediğinizi kısa ve net bir üslupla ifade etmeniz gerekiyor. Bu nedenle gereksiz tekrarlardan kaçınılması, istifa iradesinin açıkça gösterilmesi ve gerekçelerinin net bir şekilde belirtilmesi gerekiyor. İstifa mektubuna bekleme sürenizin sonunda istifa ettiğinizin ve tüm yasal haklarınızı saklı tuttuğunuzun yazılması hukuki açıdan faydalı olacaktır. Son olarak mektubun verildiği tarihin ya da gönderildiği tarihin eklenerek imzalanması gerekiyor.Aşağıda sizler için istifa dilekçesi örneği paylaştık. Bu istifa dilekçesi örneklerini kendinize göre uyarlayarak dilekçenizi kolayca hazırlayabilirsiniz.

istifa-ornegi.png
 

Ekli dosyalar

  • istifa-mektubu-nasil-yazilir.docx
    12.4 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst