BİLGİ - Öz Geçmiş Hazırlarken Bu Sözcüklerden Uzak Durun. | Uzman Web Geliştirici Platformu.

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

 • Paylaşmak Güzeldir Paylaşılmayan Bilginin Hiç 1 Değeri Yok.

BİLGİ Öz Geçmiş Hazırlarken Bu Sözcüklerden Uzak Durun.

UZMAN

Gelecek Sizinle
Yönetici
Onaylı kullanıcı
Kullanıcı

cv-ozgecmis-ornek-indir.jpg

Öz geçmiş hazırlarken kullanmanız gereken birçok kelime var. Bunun yanında, bazı kelimelerden de kesinlikle kaçınmalısınız. İşte bunların en tehlikelileri: Kısaltmalar.​


İş arayanların çoğu, sektör ve işle ilgili bilgi sahibi olduklarını göstermek amacıyla, sadece o sektörde çalışanların bildiği kısaltmalar kullanır. Tabii bunu abartırsanız, özgeçmişiniz gizli kodlarla dolu hale gelir. En iyisi, sadece bilinen kısaltmaları kullanmaktır. Bazen de, örneğin bilişim gibi sektörlerde, oldukça fazla kısaltma vardır; hatta her şey kısaltmalar halindedir. Siz yine de bu kelimeleri ekonomik kullanın.

Ben, benim…
Özgeçmişiniz sizi anlatıyor, ama yine de “ben, benim” gibi sözcüklerden uzak durun. Bu sözcükler özgeçmişinizi okuyanın ilgisini kolaylıkla dağıtabilir. Daha önemlisi ekip çalışmasının vurgulandığı günümüz iş dünyasında “ben” yerine “biz”i öne çıkaran ifadeler kullanmalı. Olumsuz sözcükler. Önceki işinizi ne sebeple terkettiyseniz terkedin, şunları kesinlikle kullanmayın: sıkıldım, atıldım, nefret ediyordum… Bu sözcükleri gören işveren onlara takılıp kalacak, becerilerinizin hiçbir önemi kalmayacaktır.

Akılda kalın…
Şu sözcükleri sık kullanırız: Bir, çok, çünkü, ve, bu yüzden gibi. Öz geçmiş hazırlarken olabildiğince az kullanın. Okuyanın aklında daha fazla kalacaktır. Unutmayın ki işveren onlarca, hatta yüzlerce öz geçmiş okuyor. Ayrıca, anlamını tam olarak bilmediğiniz kelimeler kullanmayın. Çoğu aday daha bilgili ve tecrübeli görünmek adına bu yola başvuruyor. Görüşme aşamasına geldiğinde, kullandığı sözcükler sorulduğunda ise zor durumda kalıyor. O yüzden en önemlisi, işi basit tutmak.

Hazır CV Örnekleri İndir​

 

Ekli dosyalar

 • bos-cv.docx
  30.7 KB · Görüntüleme: 1
 • bankacilik-sektoru-cv.docx
  30.1 KB · Görüntüleme: 0
 • ingilizce-cv.docx
  29.9 KB · Görüntüleme: 0
 • avukat-cv.docx
  30.7 KB · Görüntüleme: 0
 • yeni-mezun-stajyer-cv-ornegi.docx
  30.2 KB · Görüntüleme: 0
 • hazir-cv.docx
  30.7 KB · Görüntüleme: 0

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap