SEO Ajanslarıyla İş Birliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Unsur | Uzman Webmaster Forumu ve Freelancer Platformu
Neler yeni

Aramıza Katıl Türkiye'nin Uzman Webmaster Forumu ve Freelancer Platformu

Bilgi alışverişi, keşfedilecek yüzlerce şey, öneriler, şikayetler ve güvenilir ticaretin yeni dünyasına hoş geldin.İçerikleri detaylı bir şekilde görüntülemek, forumda paylaşımlarda bulunmak ve yardımlaşmak gibi davranışları gerçekleştirebilmek için kayıt olmalı veya giriş yapmalısın.

Alışverişe Başlayın!

Genel alışveriş kategorimizde istediğiniz ürünü satabilirsiniz veya alış yapabilirsiniz

Neler Yeni

Paylaşılan yeni konu ve mesajları görüntülemek için tıklayın

İletişime Geçin!

Yetkililerimiz ile forumumuz hakkında iletişime geçmek isterseniz buraya tıklayın

  • Paylaşmak Güzeldir Paylaşılmayan Bilginin Hiç 1 Değeri Yok.

SEO Ajanslarıyla İş Birliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Unsur

SnMedya.com Çevrimdışı

SnMedya.com

Gelecek Sizinle
Onaylı kullanıcı
Kullanıcı
9 Nis 2021
356
37
28
43
İstanbul
SEO Ajanslarıyla İş Birliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken

Bir iş sahibiyseniz ve bir internet siteniz varsa, muhtemelen sayfanızın görünürlüğünü artırabilmek için SEO olarak adlandırılan arama motoru optimizasyonlarına ihtiyaç duyuyorsunuzdur. İnternet siteleri aslında büyük yatırımdır. Ancak aile ve arkadaşlarınız dışında sitenizi kimse görmüyorsa size pek faydası olmayacaktır. Düşük bütçeye sahip olan şirketler genellikle araştırma yaparak bu problemi kendi yöntemleriyle halletmek istemektedir. Bunlardan bazıları başarılı olabilirken diğerleri ise bir SEO şirketi ile çalışmaya başlamak isterler.

Sektör içerisinde pek çok başarılı SEO ajansı olmasına rağmen şirketler genel olarak o an Google’da birinci sırada çıkan ajansı tercih ederler. Kendilerini bir numaraya çıkartabiliyorlarsa çalıştıkları şirketin de aynısını yapabileceklerini düşünürler. Fakat durum her zaman böyle olmayabilir. Kurumlar arasındaki her hizmette olabileceği gibi bi konuda da tek bir Google araması başlı başına yeterli olmayabilir. SEO’nun bütün çözümlere uyan tek bir boyutu bulunmamaktadır. Çalışmalar her zaman aynı şekilde yürümez. Profesyonel SEO ajansları bu durumun farkındadırlar. Sizler de iyi bir SEO ajansı arıyorsanız bazı özel noktalara dikkat etmelisiniz.

Link Satın Almak
SEO araştırmalarınızda linklerin internet siteleri için yararlı olduğunu duymuş olabilirsiniz. Bu durum son derece doğru olsa bile linkler yanlış veya özensiz şekilde verildiği zaman internet sitenize zararı olabilir. SEO firması sizlere yüzlerce ve hatta binlerce link ile hizmet verebileceğini söylüyorsa tehlikedesiniz demektir.

Backlinklere ulaşmanın yolu link satın almaktır. Ancak sitenize uzun vadeli ve faydalı linkler alabilmeniz gerekmektedir. Google, sitenizin link sayısından ziyade o linklerin kalitesine bakmaktadır. Bu sebeple faydalı ve kalitesiz linkleri ayırt edebilecek algoritmalarını devreye sokar.

Zararlı ve düşük kalitede olan linklerden sitenizin sağlığı için kesinlikle uzak durmalısınız. Kaliteli backlink üretilmesi çaba ve zaman ister. En iyi linkler çevrim dışı çabalar sonucunda doğal olarak gelen linklerdir. Restoran sahibiyseniz bir online dergide adınızdan bahsedilmesi daha önce kimsenin okumadığı milyonlarca yararsız linkten daha yararlı olacaktır.

Hızlı Sonuç Garantisi Vermek
Sıralamanızı hızlı bir şekilde değiştirebilecek olan zararlı SEO çalışmaları bulunmaktadır. Yakın arkadaşlarınız dışında ziyaret edilmeyen ve üç aylık domaine sahip olan sayfanızı sıfır backlink ile bir haftadan kısa bir süre içerisinde Google aramalarında ilk sayfaya çıkartabileceğinizi söylesek sizler de muhtemelen bu durumdan etkilenirdiniz.

SEO firmasının yapması gereken şey de zaten bu değil midir? Ancak hızlı SEO tam anlamıyla kalitesiz SEO’dur. Link satın almak ve anahtar kelime sıkıştırmak, görünmez metinler kullanmak sitenizi ilk etapta hızlı bir şekilde yükseltebilir. Ancak Google bu durumu kısa bir süre sonra fark eder ve internet sitenizi kalitesiz olarak görmeye başlar. Kaliteli ve profesyonel SEO firmaları bu işin zaman alacağının ve süreklilik isteyeceğinin farkındadır.

Tek Kişilik Firmalar
Pek çok insan SEO çalışmalarını kendi başına yapabileceğini düşünür. SEO firmalarından ayrılan bu kişiler kendi SEO ajansını kurabilir. İşlerini profesyonel şekilde yapanlar da olabilir. Ancak tek bir kişi sitenizin hak ettiği özeni asla gösteremeyecektir. Özellikle aynı anda birden fazla kişiyle çalışan kişiler ne kadar profesyonel ve bilgili olursa olsun zaman ile yarışacağı için sorunlar meydana gelecektir.

Sektörde Yeniler
Tek kişi de olsa, geniş bir ekip de olsa, sektörde lider konuma gelen ve referansları olan firmalar ile çalışmanız daha iyi olacaktır. Kaliteli bir SEO şirketi farklı sektörlerde tecrübe sahibi olmalıdır.

Geniş Kapsamlı Raporlar Vermemek
Google Analytics’e girerek belirli zaman dilimlerinde birtakım istatistikler elde edebilirsiniz. Trafiğinizin artıp artmadığını bilmeniz gerekmektedir. Ancak arttıysa da neden arttığını bilmelisiniz. Raporlardaki sayıların detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Analitik sayılarının crawler botlarla yapay olarak abartılabileceği ve az sayıda insanın bunları kontrol edebileceğini de unutmamalısınız.

Profesyonel SEO şirketleri sayılara bakarak kampanyalarınızın nasıl geliştirileceği konusunda sizlere destek sunarlar. Bir ürün veya hizmet için yeni bir sayfaya ihtiyacınız olduğu zaman bu durumu raporlar sayesinde fark edebilirsiniz. Örneğin, sitenizin trafiğinin %50’lik kısmı mobil cihazlardan geliyor olabilir. Ancak siz sitenizi mobil uyumlu tasarlamadıysanız bu durumda zaman içerisinde kitlenizi elinizden kaçıracaksınız demektir.

Anahtar Kelime Olayını Abartanlar
İçeriklerinizin optimize edilmesi gerekmektedir. Ancak göze çarpmadan doğal bir şekilde potansiyel müşterilerinizin dikkatini dağıtmadan bunu yapmalısınız. Anahtar kelimeleri çok fazla sıkıştırırsanız sonuçlar pek doğal gözükmemeye başlayabilir. Google’ı yanlış yönlendirmeye anahtar kelimeleri kullanarak çalışmak ise en zararlı SEO uygulamaları arasında yer almaktadır.

Çalışmaları Özel Bahanesi ile Saklamak
SEO sektöründe yapılan bütün çalışmaların şeffaf olması gerekmektedir. Firmaların ne şekilde çalıştıklarını bilmeniz ve en azından Google Analytics hesaplarında görüntüleme iznine sahip olmanız gerekebilir. Sır tutan firmalar kötü müşteri ilişkisine yol açmaktadır. Eski firmanızın zararlı SEO taktikleri sebebiyle ortaya çıkan Google cezalarından kurtulabilmek için sil baştan yeni bir firmaya ücret ödemek zorunda da kalmazsınız.

Geri Dönüş Alamamak
Müşterileri olarak SEO çalışmaları hakkında sorular sormanız son derece doğaldır. Soru sorma ihtiyacı hissettiğiniz zaman mutlaka karşınızda bir yetkili bulmalısınız. SEO firması bu konuda size geri dönüş yapmıyorsa kısa süre içerisinde firma ile olan iş birliğinizi sonlandırmanızı tavsiye ederiz.

Aşırı Uzun Vadeli Sözleşmeler Yaptırmak
Kaliteli SEO firmaları sizlerle uzun vadeli anlaşmalar yapmak isteyebilirler. Ancak firmaların sizi sonsuza kadar kendilerine bağlamamasına dikkat etmelisiniz. Sonuçların tek günlük çözümlerden ibaret olmayacağı için mümkün olduğu kadar uzun süre boyunca firma ile çalışmaya devam edebilirsiniz. Fakat süreyi abartmamanız gerekmektedir.

İşinizi Araştırmamaları ve Zaman Ayırmamaları
Her sektör kendine özgü dinamiklere sahiptir. Sözleşmeler ise danışma süreci ile başlatılır. İki taraflı iletişimler sayesinde işin ne olduğu ve nasıl yapıldığı daha iyi bir şekilde anlaşılabilmektedir. İnternet siteniz, genel misyon ve vizyonunuzu en iyi şekilde yansıtmalıdır. Sektör yönetmeliklerine ve marka girişimlerine de uygunluğunu mutlaka araştırılmalıdır. Ayrıca internet sitenizin içeriğinde SEO firması tarafından uygulanan değişiklikleri, firma yayına almadan önce de görebilme imkanına sahip olmalısınız.


Kaynak: sentilyon.com.tr
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst