Seo Çalışması Yapılan Siteden Müşteri Gelmiyor! Nedenleri Ve Sebepleri? | Uzman Webmaster Forumu ve Freelancer Platformu
Neler yeni

Aramıza Katıl Türkiye'nin Uzman Webmaster Forumu ve Freelancer Platformu

Bilgi alışverişi, keşfedilecek yüzlerce şey, öneriler, şikayetler ve güvenilir ticaretin yeni dünyasına hoş geldin.İçerikleri detaylı bir şekilde görüntülemek, forumda paylaşımlarda bulunmak ve yardımlaşmak gibi davranışları gerçekleştirebilmek için kayıt olmalı veya giriş yapmalısın.

Alışverişe Başlayın!

Genel alışveriş kategorimizde istediğiniz ürünü satabilirsiniz veya alış yapabilirsiniz

Neler Yeni

Paylaşılan yeni konu ve mesajları görüntülemek için tıklayın

İletişime Geçin!

Yetkililerimiz ile forumumuz hakkında iletişime geçmek isterseniz buraya tıklayın

 • Paylaşmak Güzeldir Paylaşılmayan Bilginin Hiç 1 Değeri Yok.

Seo Çalışması Yapılan Siteden Müşteri Gelmiyor! Nedenleri Ve Sebepleri?

Konu Yararlı Oldumu?

 • Evet

  Oy: 1 100.0%
 • Hayır

  Oy: 0 0.0%
 • Diğer

  Oy: 0 0.0%

 • Kullanılan toplam oy
  1
akaynar Çevrimdışı

akaynar

Onaylı kullanıcı
Onaylı kullanıcı
Kullanıcı
10 Nis 2021
16
5
5
43
Ankara
Site-İçi-SEO-Çalışmaları-Yükselişin-Alt-Yapısını-Hazırlar-Ama-Yükselmek-İçin-Tek-Başına-Yeterl...jpg

Başarılı bir arama motoru optimizasyonu çalışması yürütüldüğü halde bazı sitelerde dönüşüm oranı çok düşük oranda olmaktadır. Bu tür durumlarda sitenin kullanılabilirliği önce göz yordamıyla ardından da profesyonel yazılımlar kullanılarak incelenmeli ve buna sebep olan sorun ortadan kaldırılmalıdır.

Bu tür durumlara sebep olan başlıca unsurlar şunlardır:

Sitedeki Teknik Hatalar Nedeniyle Satın Âlımı (₺) Yapılamaması!


Sitedeki yazılımda ya da ödeme altyapısı sağlayıcısında bulunan sorunlar nedeniyle, ziyaretçinin satın alım yapmak istemesine rağmen hatalarla karşılaşması özellikle KOBİ’lerin çok yakındığı sorunlar arasındadır.

Bu tür sorunların yaşanmaması için profesyonel hizmet sağlayıcılarla çalışılması çok büyük önem taşımaktadır.

Ayrıca belli başlı dönemlerde müşterilerden dönütler alarak ve tamamen ekibinizden izole bir kimseden siteyi kullanması istenerek var olan sorunlar tespit edilmeli ve giderilmelidir.

Ek olarak bazı SEO araçlarının Audit ismi verilen kontrol yazılımları bulunmaktadır. Bu yazılımlar sitenizi pek çok faktöre göre değerlendirir ve size rapor verir.

Sitenin Güven (✓) Vermemesi?


Sitede teknik sorunlar olmasa da bazen ziyaretçiler müşteriye dönüşmez. Bu tür durumları azaltmak ve ziyaretçiye azami güven duygusunu sağlamak için sitenin şu kriterleri taşıdığından emin olmalısınız:

 • SSL kullanması.
 • Ciddi ve yaptığı işe uygun bir tasarıma sahip olması!
 • Kolay kullanıma ve dolaşıma sahip olması!
 • Sitede temadan ya da içerik yönetim sisteminden kaynaklı yabancı dilde içeriklerin olmaması, sitenin tamamlanmış olması!
 • Yeterince iletişim bilgisinin bulunması (adres, telefon, e-posta, sosyal medya hesapları, canlı destek vb. )
 • İptal ve iade politikalarının yeterince açık olması ve kolay erişilebilir olması.
 • Ürün ya da hizmetin açık ve net bir şekilde anlatılması.
 • Ürün ya da hizmete dair net ve kuşkuya mahal vermeyecek görseller olması.
 • Müşteri yorumları!
 • Gibi temel bilgilerden başlayarak hakkınızda ve sattığınız ürünle ilgili hiçbir belirsizlik bırakmayana dek gereken tüm bilgileri şeffaf şekilde müşterilerinizle paylaşmalısınız.

Marka Hakkında Olumsuz (∞) Yorumlar Bulunması!


İnternet'te herhangi bir mecrada hakkınızda olumsuz yorumlar bulunması ve potansiyel müşterilerinizin bunlara ulaşması satışlarınızı olumsuz etkileyecektir.

Bu durumun olumsuz etkilerini bertaraf etmek için öncelikle yorumları yazan müşterilerinize ulaşmalı ve sorunlarını çözüme kavuşturmalısınız. Eğer yorumları yazan kişilerle hiçbir ticari ilişkiniz olmadığından eminseniz, bu yorumlar hakkında adli mercilere başvurmalı ve bu yorumları itibarsızlaştıracak olumlu yorumlar edinmelisiniz.

Fiyatların Ederinden Çok Yukarıda Olması.


Eğer fiyatlarınız olması gereken ve ürünün hak ettiğinden çok daha yukarıda ise satış yapmamanız gayet olası bir durumdur. Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını göz önünde bulundurmalı ve gerekirse en yakın fiyatlı rakiplerinizin fiyatlarından daha düşük fiyat sunacağınız sembolik indirimler yapabilirsiniz. Her ne kadar sembolik olsa da 1 kuruş gibi bir rakam bile indirim sitelerinin algoritmalarında sizi rakibinizden daha yukarıda listeletecektir. Mümkünse kargo anlaşmalarınızı tekrar gözden geçirerek ücretsiz kargo seçeneğini de düşünmelisiniz.

Kaynak Site:
 
Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst