Windows’ta Yer Açma Disk Temizleme Nasıl Yapılır | Uzman Webmaster Forumu ve Freelancer Platformu
Neler yeni

Aramıza Katıl Türkiye'nin Uzman Webmaster Forumu ve Freelancer Platformu

Bilgi alışverişi, keşfedilecek yüzlerce şey, öneriler, şikayetler ve güvenilir ticaretin yeni dünyasına hoş geldin.İçerikleri detaylı bir şekilde görüntülemek, forumda paylaşımlarda bulunmak ve yardımlaşmak gibi davranışları gerçekleştirebilmek için kayıt olmalı veya giriş yapmalısın.

Alışverişe Başlayın!

Genel alışveriş kategorimizde istediğiniz ürünü satabilirsiniz veya alış yapabilirsiniz

Neler Yeni

Paylaşılan yeni konu ve mesajları görüntülemek için tıklayın

İletişime Geçin!

Yetkililerimiz ile forumumuz hakkında iletişime geçmek isterseniz buraya tıklayın

  • Paylaşmak Güzeldir Paylaşılmayan Bilginin Hiç 1 Değeri Yok.

Windows’ta Yer Açma Disk Temizleme Nasıl Yapılır

SnMedya.com Çevrimdışı

SnMedya.com

Gelecek Sizinle
Onaylı kullanıcı
Kullanıcı
9 Nis 2021
356
37
28
43
İstanbul
Sabit diskte ve katı hal biçiminde depolama bugünlerde daha uygun maliyetli olabilir, ancak bu sınırsız olduğu anlamına gelmez. Oyunlar artık yüzlerce gigabayt kaplıyor ve Windows güncellemeleri eskisinden çok daha fazla alana ihtiyaç duyuyor, sürücünüzün daha sık dolduğunu görebilirsiniz. Neyse ki, ihtiyacınız olan her şey için dağınıklığı gidermenize yardımcı olacak birkaç hızlı numaramız var.

Gereksiz uygulamaları ve bloatware’i kaldırın

Bu aynı zamanda basit bir fikir gibi görünebilir, ancak Windows sizin için işe yaramaz olabilecek bir dizi uygulama ve özellik ile birlikte gelir. Uygulama Ayarları penceresine gidin ve oradaki menüden uygulamaları hızlı bir şekilde kaldırabileceksiniz. Karma Gerçeklik gibi uygulamalar bu menüden kaldırılabilir, ancak diğer kullanılmayan özellikleri kaldırmak istiyorsanız İsteğe bağlı özellikler’e tıklayın ve Windows Media Player veya Internet Explorer 11 gibi öğelerden kurtulabilirsiniz.

Revo Uninstaller gibi üçüncü taraf araçlar bu görevde yardımcı olabilir ve bunu 3 tıklamayla halledebilir. Bu araçlar, Windows çözümlerini kullandıktan sonra kalan dosyaları da silebilir ve her şeyin temizlendiğinden emin olur.

Geçici dosyalar

Ayarlar > Sistem > Depolama’ya gitmek, Geçici dosyalar veya İndirilenler tarafından ne kadar yer kapladığını görme şansı sunar. Geçici Dosyalara tıklamak, depolama kullanımını daha ayrıntılı bir şekilde anlamanıza olanak tanır ve “Dosyaları kaldır” düğmesine bastığınızda geçerli olan onay kutularını seçebilirsiniz.

Disk temizleme

Windows-Yer-Acma-Disk-Temizleme-Nasil-Yapilir.jpg

Alanınızı kontrol altına almanın ekstra bir yolu, Windows’un yerleşik Disk Temizleme yardımcı programını kullanmaktır. Disk Temizleme, Başlat Menünüzdeki Windows Yönetimsel Araçlar klasörünün bir parçasıdır veya sadece menüde arayabilirsiniz.

Başlatma sırasında, temizlenecek sürücüyü seçin; uygulama, geçici dosyalardan küçük resimlere ve önceki Windows yüklemeleri (ve Windows.old klasörleri) gibi sistem dosyalarına ve güncellemeler için gereken dosyalara kadar temizleyebileceğiniz tüm öğeleri gösterecektir . Neyi silmek istediğinizi seçin ve görevi bitirmek için “Tamam” a basın.

Depolama Algısı

Windows 10’un daha yeni sürümlerinde Storage Sense olarak bilinen otomatik bir disk temizleme yardımcı programı bulunur. Bunu Sistem Ayarları > Depolama’da bulun.

Storage Sense’i ayarlamak, Windows’un belirli bir süre sonra indirilenler ve Geri Dönüşüm Kutusu’ndaki öğelerin yanı sıra geçici dosyaları otomatik olarak silmesine olanak tanır.

Bir Klasörü veya Sürücüyü Sıkıştırın

Sürücüleriniz NTFS olarak biçimlendirilmişse, biraz yer kazanmak için yerleşik sıkıştırma özelliğini kullanabileceksiniz. Ancak, bu seçenek, hareket halindeyken verileri sıkıştırıp açtığından bilgisayarınızın performansını olumsuz etkileyebilir.

Bir klasörü veya sürücüyü sıkıştırabilirsiniz. Bir klasörü sıkıştırmak için üzerine sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin. Ardından Gelişmiş düğmesini tıklayın. Ardından, Sıkıştır veya Şifrele öznitelikleri bölümünde “Disk Alanından Kazanmak için İçeriği Sıkıştır”ın yanındaki kutuyu işaretleyin. Ardından Tamam’ı ve Uygula’yı tıklayın. Onay kutusunun işaretini kaldırarak bu değişiklikleri geri alabilirsiniz.

Tüm bir sürücüyü sıkıştırmak istiyorsanız, Dosya Gezgini’ni kullanın ve “Bu PC”ye gidin. Ardından sıkıştırmak istediğiniz sürücüye sağ tıklayıp Özellikler’i seçmeniz gerekir. Genel Sekmesinde “Disk alanından tasarruf etmek için bu sürücüyü sıkıştır” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin. Ardından Uygula’yı tıklayın. Ardından, değişikliği sürücüye, alt klasörlere ve dosyalara uygulamak isteyip istemediğinizi soran bir iletişim kutusu görüntülenir. Seçiminizi yapın ve Tamam’ı tıklayın.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst