BİLGİ - Yazılarınızın Kopyalanmaması İçin Mouse Sağ Tık Kopyalama Engeli Kodu | Uzman Webmaster Forumu ve Freelancer Platformu
Neler yeni

Aramıza Katıl Türkiye'nin Uzman Webmaster Forumu ve Freelancer Platformu

Bilgi alışverişi, keşfedilecek yüzlerce şey, öneriler, şikayetler ve güvenilir ticaretin yeni dünyasına hoş geldin.İçerikleri detaylı bir şekilde görüntülemek, forumda paylaşımlarda bulunmak ve yardımlaşmak gibi davranışları gerçekleştirebilmek için kayıt olmalı veya giriş yapmalısın.

Alışverişe Başlayın!

Genel alışveriş kategorimizde istediğiniz ürünü satabilirsiniz veya alış yapabilirsiniz

Neler Yeni

Paylaşılan yeni konu ve mesajları görüntülemek için tıklayın

İletişime Geçin!

Yetkililerimiz ile forumumuz hakkında iletişime geçmek isterseniz buraya tıklayın

  • Paylaşmak Güzeldir Paylaşılmayan Bilginin Hiç 1 Değeri Yok.

BİLGİ Yazılarınızın Kopyalanmaması İçin Mouse Sağ Tık Kopyalama Engeli Kodu

Necip Yeter Çevrimdışı

Necip Yeter

Blog Yazarı
Moderatör
31 Ocak 2022
7
6
3
Manisa
Blogger altyapılı ya da herhangi bir web sitesinde yazdığınız yazıların kopyalanıp başka sitelerde paylaşılmasını istemiyorsanız '' sağ tık kopyalama engeli kodu '' getirebileceğiniz bir kodu sizlere sunacağız. Bu kod sayesinde artık siteniz içerisinde paylaştığınız yazılar sağ tıklama yapılarak kopyalanma şansı olmayacak.
Bir çok site sahibinin en çok şikayetçi olduğu durumlardan bir tanesi de emek hırsızlığı yani yazılan yazıların kopyala/yapıştır yapılıp çalışması oluyor. Düşünsenize siz saatlerce uğraşıp, çeşitli kaynaklardan yararlanarak bilgiler paylaşıyorsunuz emek veriyorsunuz ama elin kişisi gelip sizin saatlerce emek verdiğiniz yazınızı bir mouse hareketiyle kopyalayıp kendi sitesine yapıştırıyor. İşte bu gerçekten emek hırsızlığı oluyor ve sizin emeklerinizden kazanç sağlıyor. Peki '' Sağ Tık Kopyalama Engeli Kodu'' nasıl getirebilirim? diye merak ediyorsanız vereceğim kodu uygun olan alan ekledikten sonra artık yazılarınız kopyala yapıştır yapmaya kapalı olacaktır.

HTML:
<script type="text/javascript">
//form tags to omit in NS6+:
var omitformtags=["input", "textarea", "select"]
omitformtags=omitformtags.join("|")
function disableselect(e){
if (omitformtags.indexOf(e.target.tagName.toLowerCase())==-1)
return false
}
function reEnable(){
return true
}
if (typeof document.onselectstart!="undefined")
document.onselectstart=new Function ("return false")
else{
document.onmousedown=disableselect
document.onmouseup=reEnable
}
</script>

Yukarıda belirttiğimiz kodu şablonunuzda uygun alana ekledikten sonra artık sitenizde yazdığınız hiçbir içerik kopyalanamayacak. Blogger altyapısını kullananlar verdiğimiz kodu Panel'e girip oradan '' Yerleşim '' seçeneğini tıklayıp '' Gadget Ekle '' seçeneğinden '' HTML/JavaScript '' butonuna tıklayarak kodu ekleyebilirsiniz.

Mouse sağ tuşu engelleme kodu sayesinde emeklerinizin çalınmasına engel olabilirsiniz. Sonuçta hepimizin verdiği bir özgün çalışma var ve bunun çalınmasını kimse istemez. Sonuçta hırsızlık sadece para çalmak ya da herhangi bir eşyayı çalmak değil emek çalmanın da hırsızlık olduğunu insanların öğrenmesi gerekiyor.

Yukarıdaki kod çok uzun diyorsanız daha kısa olan aşağıdaki kodu şablonunuzda uygun alana eklemesini yapabilirsiniz.

CSS:
<script language="javascript" src="http://ic.sitekodlari.com/sagtusengelleme1.js"></script>
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst