YouTube’dan nasıl para kazanılır? | Uzman Webmaster Forumu ve Freelancer Platformu
Neler yeni

Aramıza Katıl Türkiye'nin Uzman Webmaster Forumu ve Freelancer Platformu

Bilgi alışverişi, keşfedilecek yüzlerce şey, öneriler, şikayetler ve güvenilir ticaretin yeni dünyasına hoş geldin.İçerikleri detaylı bir şekilde görüntülemek, forumda paylaşımlarda bulunmak ve yardımlaşmak gibi davranışları gerçekleştirebilmek için kayıt olmalı veya giriş yapmalısın.

Alışverişe Başlayın!

Genel alışveriş kategorimizde istediğiniz ürünü satabilirsiniz veya alış yapabilirsiniz

Neler Yeni

Paylaşılan yeni konu ve mesajları görüntülemek için tıklayın

İletişime Geçin!

Yetkililerimiz ile forumumuz hakkında iletişime geçmek isterseniz buraya tıklayın

 • Paylaşmak Güzeldir Paylaşılmayan Bilginin Hiç 1 Değeri Yok.

YouTube’dan nasıl para kazanılır?

Almastad Çevrimdışı

Almastad

Editör
Moderatör
20 Nis 2021
20
8
3
25
İstanbul
YouTube’dan nasıl para kazanılır? Bu hepimizin düşündüğü bir soru – çünkü hepimiz influencerların YouTube reklamları ve sponsorlu işler ile ne kadar para kazandıkları hakkında başarı hikayeleri duyuyoruz.
Gerçek şu ki, evet, YouTube’dan para kazanabilirsiniz. Hatta yeterince yaratıcı ve stratejikseniz, oldukça iyi para kazanabilirsiniz.
YouTube’dan nasıl para kazanılır sorusunun cevabını arayan bir girişimciyseniz, sizin için hazırladığımız bu rehberi bir başlangıç noktası olarak düşünebilirsiniz.
YouTube’dan nasıl para kazanılır? Dikkate almanız gereken 4 gelir kaynağı
Bu rehberdeki ipuçlarının size yol göstereceği alanlar şöyle:
 1. YouTube İş Ortağı Programı (YPP) ile YouTube’dan nasıl para kazanılır
 2. Sponsorlu video çekmeye nasıl başlanır
 3. Kendi ürün ve hizmetlerinizi satmayı neden göz önünde bulundurmalısınız
 4. YouTube’dan para kazanmak için markalama, SEO ve pazarlama nasıl kullanılır
Hadi şimdi hepsini ayrıntılı inceleyelim.
1. YouTube İş Ortağı Programı ile YouTube’dan nasıl para kazanılır
YouTube Ocak 2018’den itibaren, kullanıcıların platformdan gelir elde etmeleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak için para kazanma politikasını değiştirdi. Artık kullanıcıların içeriklerinden ve kanallarından para kazanabilmeleri için önce YouTube İş Ortağı Programı’na (YPP, YouTube Partnership Program) başvurmaları ve kabul edilmeleri gerekiyor.
Başvuru sürecinin yanı sıra, kullanıcıların karşılaması gereken uygunluk şartları da bulunuyor. İşte YouTube İş Ortağı Programı’na katılabilmek için minimum uygunluk şartları:
 • Kanalınızın uyduğundan emin olmak.
 • bölge ya da ülkelerden birinde yaşıyor olmak.
 • Son 12 ayda 4000 saatin üzerinde genel izlenme süresine sahip olmak.
 • Kanalınızda 1000’den fazla aboneye sahip olmak.
 • Bir Google AdSense hesabına sahip olmak.
YouTube İş Ortağı Programı’na başvurmak için bu adımları izleyin:
 • YouTube hesabınıza giriş yapın.
 • İçerik Stüdyosu’na gidin.
 • Soldaki menüden Kanal > Durum ve özellikler’i seçin.
 • “Para kazanma”nın altından Etkinleştir’i tıklayın.
 • Ekranda gösterilen adımları uygulayıp başvurunuzu tamamlayın.
Not: 8 Mart 2019 itibariyle, YouTube, programa başvuru ve kabul edilme sürecinin bir aydan uzun sürdüğünü bildirdi.
YPP’ye kabul edildikten sonra, yaratıcı kaynaklara, araçlara ve desteğe erişebileceksiniz. Ama en önemlisi, içeriklerinizden doğrudan para kazanmaya başlayabileceksiniz.
Aşağıda YPP ile YouTube’dan nasıl para kazanılır sorusuna cevap olan seçenekleri görebilirsiniz.
AdSense ile para kazanın
YouTube, Google’ın bir yan kuruluşudur. Bu nedenle, kullanıcıların Google’ın diğer ürünlerinden biri olan AdSense’i kullanarak para kazanmalarına olanak sağlar. Google AdSense, yayıncılar ile ilgili reklamverenleri buluşturan ücretsiz bir hizmettir. Onaylı bir yayıncı iseniz, bir izleyici videonuza girdiğinde, kitleniz veya içeriğinizle alakalı bir reklam görebilirler.
O izleyici reklama tıklarsa siz para kazanırsınız.
Reklamverenler, hedef kitlelerine ulaşmak için kanal arıyor, YouTuber’lar ise video içeriklerinden para kazanmak istiyor.
AdSense, bu iki amaç için bir köprü görevi görüyor. YouTube’dan AdSense ile para kazanma potansiyeli kanaldan kanala değişiyor, ancak içerik üreticilerinin 1000 izleyici tıklamasından aşağı yukarı 3$ ile 10$ arası para kazandığı tahmin ediliyor. Bu da, günde 10.000 izlenme sağlayabilen bir içerik üreticisinin 300$ ve üzeri kazanabileceği anlamına geliyor.
YouTube kanalınızdan AdSense ile para kazanmaya başlamak için öncelikle bir AdSense hesabına sahip olmanız gerekiyor. Hâlihazırda bir AdSense hesabınız yoksa başvurabilirsiniz.
AdSense, sadece hesap açmakla bitmiyor. Görüntülemek istediğiniz reklamların türü ve kanalınızdaki reklamların formatları hakkında bazı kararlar almanız gerekiyor.
Belirli markaları veya din, kumar, cinsellik gibi hassas kategorileri engellemek istiyorsanız bunu AdSense panosundan yapabilirsiniz. Videolarınız veya kanalınızdaki reklamların formatını seçerek, izleyicilerin reklam deneyimini bir ölçüde belirleyebilirsiniz.
YouTube’dan nasıl para kazanılır seçenekler

YouTube Premium gelirinden yararlanın
YouTuber’lar için reklamlar en yaygın gelir kaynağı olsa da, YPP üyeleri için ikinci bir para kazanma kanalı da YouTube Premium görünümlerinden elde edilen gelirdir.
YouTube Premium, YouTube’un aylık bir ücret karşılığında izleyicilere orijinal, reklamsız içerikler sunmanın yanı sıra, videoların çevrimdışı izlenebilmesi için indirilmesine olanak sağladığı bir hizmettir.
Kullanıcılar daha samimi bir deneyim yaşarlar, YouTube ise reklam etkileşimlerinden bağımsız doğrudan bir gelir akışı sağlamış olur.
Peki, izleyicilere reklam gösterilmiyorsa, kazançlarınız nasıl belirleniyor? YouTube, gelirlerinin bir yüzdesini, izleyici sayısı ve içeriği görüntülemek için harcanan sürenin uzunluğuna bağlı olarak içerik üreticileri ile paylaşır.
YouTube Premium ve onun gelir paylaşımı modeli, içerik üreticilerini yüksek kaliteli videolar oluşturmaya devam etmeye teşvik eder; bu da izleyicilere yüksek kaliteli, orijinal içeriklerin sunulmasını sağlayarak deneyimlerine değer katar.
Kanal üyeliği özelliğini etkinleştirin
Etkileşimi yüksek bir takipçi kitleniz var mı? Öyleyse, YouTube kanalınızın, kanal üyeliği özelliğine uygun olup olmadığını kontrol etmeyi düşünün.
YouTube’un kanal üyeliği özelliği, belirli kanallara abone olup aylık bir ücret ödeyen izleyicilere özel ödüller ve avantajlar sunma olanağı sağlar. Bir kanala karşılığında izleyici, özel içerikler, canlı sohbet veya özel rozetler ve emojiler gibi ek özelliklere erişebilir. Bu avantajlar, küçük bir ödeme karşılığında son kullanıcıya ek değer sağlar.
İçerik üreticileri vergiler kesildikten sonra aylık ücretin yüzde 70’ini kazanırlar.
Başka bir deyişler, kanal üyelikleri, izleyicileri ödeme yapmaya teşvik etmenin yaratıcı yollarını bulabilen YouTuber’lar için mükemmel bir gelir kaynağı olabilir.
Super Chat özelliğini etkinleştirin
Son olarak, YPP’ye dahil olan içerik üreticileri Super Chat adı verilen başka bir özellik aracılığıyla kanallarından para kazanabilirler.
Super Chat, izleyicilerin yorumlarının canlı bir videoya ya da videonun altındaki yorumlara sabitlenmesi için ödeme yapmalarına olanak sağlar.
Bir izleyici ne kadar fazla ödeme yaparsa, mesajı da o kadar kalıcı ve belirgin olur. Bu, takipçilerinizin içeriklerinize daha bağlı hissetmelerini sağlar ve onlara sizinle doğrudan etkileşim kurma fırsatı verir. Sonuç olarak, yorumlarını sabitlemek için ödedikleri ücretten bir yüzde kazanırsınız.
2. Sponsorlu video: Satış ortaklıkları kurun ya da markalara sponsor olun
YouTube İş Ortağı Programı, YouTube’dan para kazanmanın en yaygın yoludur. Peki, YPP’ye üye değilseniz, YouTube’dan nasıl para kazanılır? Aslında, AdSense ve YPP’nin para kazanma özelliklerinin haricinde, YouTube’dan gelir elde etmenin pek çok yolu bulunuyor.
YPP’ye bağlı kalmadan YouTube kanalınızdan gelir elde etmenin en iyi yollarından biri başka markaların pazarlamasını yapmaktır. Buna kısaca influencer pazarlması diyoruz.
Bir YouTube kanalının takipçilerinin çoğu, benzer demografik ve psikografik özelliklere sahiptir. Bu pazarları hedefleyen markalar için, takipçi kitlesi oluşmuş bir kanalla ortaklık kurmak, markaların YouTube’da kendi takipçi kitlelerini oluşturmak için harcamaları gereken zaman ve kaynaktan tasarruf etmelerini sağlar.
Böylece, içerik üreticisine ödeme yaparak ürün veya hizmetlerini organik ve ilgi çekici bir şekilde pazarlamalarını isteyebilirler.
Hedef kitleyle doğrudan ilişki kurmak bir YouTube influencer’ı kullanmanın tek artısı değildir; markalar, içerik üretme maliyetlerini azaltırken, izleyicilerin YouTuber’a duyduğu güvenden de faydalanırlar.
Başka bir deyişle, YouTube kanalındaki sponsorlu videolar, mikro ünlü-marka iş birlikleri gibidir.
Markaların YouTube sponsorluklarına değer verdiğini biliyoruz, peki ne kadar? YouTube içerik üreticilerinin, sponsorlu videolarla çalışırken 100.000 takipçi başına 2000$ kazandıkları tahmin ediliyor.
Sponsorlu video yolundan gitmeyi tercih ederseniz, bu içerikleri yayınlamak için kurallara uymanız ve videonuzu reklam içerikli olarak işaretlemeniz gerektiğini unutmayın.
Ayrıca, sponsorlu içerik oluştururken kitlenizi de aklınızda bulundurun. İzleyicileriniz sizi belirli bir sebepten dolayı takip eder, kendi içerik kapsamınızın dışında çok fazla tanıtım videosu yayınlamaya başlarsanız izleyicilerinizi kaybedebilirsiniz.
3. Kendi ürün veya hizmetlerinizi satın
Kanalınızdan gelir elde etmenin başka bir yolu da kendi yarattığınız ürünleri veya hizmetleri satmaktır.
YouTuber’lar üzerinden kendi mağazalarını oluşturabilirler. Sonra da YouTube kanallarının erişimini kullanarak, izleyicilerini ödeme yapan müşterilere dönüştürebilirler.
YouTuber’ların çoğu tişört, kahve bardağı, şapka veya çanta gibi kendi logolarının olduğu ürünleri satma yolunu seçse de, ne kadar yenilikçi olursanız o kadar iyi olur.
Örneğin, YouTube kanalınızda motive edici ve ilham verici videolar paylaşıyorsanız, fiziksel bir kitap ya da e-kitap yazmayı ve yayınlamayı düşünebilirsiniz. Ya da ilgilenen izleyicilerinize bireysel danışmanlık hizmeti satabilirsiniz.
YouTube’u kendi ürünleriniz veya hizmetlerinizden gelir elde etmek için kullandığınızda önemli olan yeteneklerinizi ve ürünlerinizi pazarlamak için yaratıcı yollar bulmaktır. Alışılmışın dışına çıkın ve izleyicilerinize logolu ürünler satmanın dışında değer katmanın yollarını arayın.
4. Markalama, SEO ve pazarlamaya önem vererek YouTube’dan nasıl para kazanılır?
YouTube’dan nasıl para kazanılır logo cep telefonu

Artık YouTube’dan nasıl para kazanılır sorusunun cevabını teknik olarak bildiğinize göre sıra YouTube kanalınızla gerçekten nasıl kazanç elde edebileceğinize bakmaya geldi. YPP’ye kabul edilmek veya sponsorluk fırsatları bulmak güzel olsa da, asıl hedefiniz istikrarlı ve sürdürülebilir bir gelir akışı yaratmak olmalı.
İşte bunu yapmanın 3 yolu:
İlgili bir izleyici ve takipçi kitlesi oluşturun
Öncelikle, YouTube’da önemli bir kazanç elde etmenin tek yolu, ilgili ve aktif bir takipçi kitlesine sahip olmaktır. Videolarınızın tutarlı bir şekilde görüntülenmesini sağlayamıyorsanız, YouTube’dan para kazanmak oldukça zor olacaktır.
Başarılı bir YouTube kanalı oluşturmanın en iyi yolu, kaliteli içerikler üretmektir.
Bu, kulağa kolay gibi gelebilir ama aslında oldukça zor bir iştir. Harika bir video çekmek, zaman, strateji, yaratıcılık ve beceri gerektirir. Dahası, kanalınızda bu harika videoları sık sık yayınlamanız gerekir. İzleyicilerinizin beklediği kaliteyi karşılama konusunda başarısız olursanız abonelikten çıkabilirler, ancak video yayınlamaya ara verirseniz izleyicilerinizin ilgisini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.
Çok fazla video yayınlamaya başlamadan önce kanalınızın kimliğini geliştirmek için zaman ayırın.
Hedef kitlenizi anlayın ve sistemli bir şekilde marka sesinizi geliştirmeye çalışın.
Ölçülü bir yaklaşım izleyerek, özellikle hedef kitlenizin görüşlerini, ilgi alanlarını ve sorunlarını hedef alan içerikler oluşturabilirsiniz – böylece kanalınızın başarılı olma şansını artırırsınız.
Kanalınızı ve videolarınızı optimize edin
YouTube’da başarı şansınızı artırmanın bir başka yolu da kanalınız ve videolarınız için optimizasyon tekniklerini anladığınızdan ve uyguladığınızdan emin olmaktır.
YouTube’daki çoğu içerik üreticisi SEO uzmanı değildir, hatta YouTube’un aslen bir arama motoru olduğunu bile bilmiyor olabilirler. Ancak, aynı ana şirketi Google gibi, YouTube da aramalarla en alakalı olduğunu düşündüğü içeriği izleyicilere sunmak için bir algoritma kullanır.
YouTube’un arama çubuğuna “en iyi alan adı kayıt kuruluşu” yazdığınızda, hangi videonun görüntüleneceğini belirlemek için yüzlerce sinyal kullanır.
Geleneksel arama motorlarında olduğu gibi, ince nüansların sonuç sayfalarında görüntülenme sıranız üzerinde ciddi etkileri olabilir. YouTube’un SEO temellerini anlamak, videolarınızın organik görüntülenmesini geliştirmenize yardımcı olabilir, bu da daha fazla izlenme ve abone elde etmenizi sağlayabilir.
Videolar için anahtar kelime araştırmak, başlıklarda tam eşleşen anahtar kelimeler kullanmak, doğru etiketlemek ve videolar için stratejik açıklamalar yazmak gibi YouTube SEO’sunun temellerini öğrenmeye birkaç saat ayırın ve video görüntülenmelerinizi artırmanıza yardımcı olacak teknikleri test etmeye devam edin.
Markanızı ve videolarınızı YouTube dışında da pazarlayın
Burada amaç YouTube’dan nasıl para kazanılır, YouTube nasıl gelir getiren bir kanala dönüştürülür sorularını cevaplamak olsa da, video içeriklerinizi sadece YouTube’da kullanmakla sınırlı değilsiniz. Aslında en iyi YouTube kanalları içerik paylaştıkları aktif web sitelerine ve sosyal medya hesaplarına sahiptir.
YouTube, markanız için kullanabileceğiniz tek iletişim aracı değil, birçok iletişim aracından sadece biridir.
Markanızı ve videolarınızı kendi web sitenizde ve diğer sosyal platformlarında pazarlamanın yaratıcı yollarını bulun.
Dijital pazarlama çalışmalarınızı ve gibi GoDaddy’nin araçlarını kullanarak geliştirebilirsiniz. Bu becerileri kullanarak, markanızı pek çok kanaldan büyütebilirsiniz.
Gelir kazanmak için tek bir kanala bağlı olmayan bir marka oluşturabilen girişimciler, uzun vadede sürdürülebilir bir başarı elde etme ihtimali en yüksek olanlardır.
Tüm yumurtalarınızı aynı sepete (YouTube) koyarsanız ve platform gelir kazanma kabiliyetinize zarar verebilecek bir değişiklik yaparsa, biraz sıkışabilirsiniz. Aynı Vine veya Myspace’de olduğu gibi…
YouTube’dan nasıl para kazanılır? Şimdi işe koyulun
Bu yazıda bahsettiğimiz dört yolu takip ederek, biraz sabır ve sıkı çalışma ile YouTube’dan para kazanmaya başlayabilirsiniz.
YouTube’dan nasıl para kazanılır konusunda hangi yolu (ya da yolları) izleyeceğinize karar verdikten sonra YouTube kanalınızı pazarlamak için bir plan oluşturmalı ve izlemelisiniz.
YouTube hesabınızdan para kazanmanın ötesinde, kanal adınızla eşleşen sosyal medya hesapları almak, YouTube kanalınızı yönlendireceğiniz bir ve etkileşim yaratacak videolar oluşturabilmek için plan yapmak gibi atacağınız ek adımlar da bulunuyor.
Fotoğraf Teono123 No , Pexels aracılığıyla.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst