Zararlı Backlink Nedir? Ve Zararları Nelerdir. | Uzman Web Geliştirici Platformu.

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

  • Paylaşmak Güzeldir Paylaşılmayan Bilginin Hiç 1 Değeri Yok.

Zararlı Backlink Nedir? Ve Zararları Nelerdir.

UZMAN

Administrator
Yönetici
Moderatör
Onaylı kullanıcı
Kullanıcı
ZARARLİ-BACKLİNK.gif
Sahte SEO uzmanlarını tespit etmek için turnusol görevi görecek ana kriter hiç şüphesiz aldığı linklerin kalitesi denilebilir. Günümüzde sahte SEO uzmanları tarafından zarar verilen çok sayıda web sitesi bulunmakta, bu web sitelerine yönelik bir incelemede bulunulduğunda zarar gören web sitesine çok sayıda kalitesiz backlink ve zararlı backlink alındığı gözlemlenebilmektedir.

Zararlı Backlink Türleri Nelerdir?
Web sitelerine alakasız olarak gelen, yapay olduğu anlaşılan tüm bağlantı kaynakları bu gruba dahil edilebilir. Bu kaynaklardan backlink alınmamalı ve geçmişte alınan ya da dışarıdan müdahalelerle gelen tüm bağlantılar disavow araçlarıyla reddedilmelidir.

Alakasız Sitelerden Alınan Backlinkler
Backlink alınan site ile backlink verilen site arasında site dili, site konusu/sektörü ya da benzer demografik kitle gibi kriterlerden hiçbirisinin sağlanmadığı yani iki site arasında hiçbir ortak nokta olmadığı durumdaki bağlantıların yararı çok az düzeyde olacaktır. Ancak aşırıya kaçılması durumunda backlink alan ve veren sitelere zarar verebilir.

Yabancı Dildeki Sitelerden Alınan Backlinkler
Backlink alınan site ile backlink verilen sitenin dillerinin farklı olması durumunda alınan bağlantılar alakasız sitelerden gelen bağlantılar gibi çok az etki gösterecektir. Yine aynı şekilde aşırı derecede yabancı dildeki sitelerden bağlantı alınması durumunda backlink verilen sitenin arama motorları tarafından yabancı dilde sanılmasına yol açabilir. Eğer site farklı bir dilde yayın yapıyor olarak algılanırsa, ilk olarak sitenin arama sonuçlarındaki sayfalarına “bu sayfanın çevirisini yap” etiketi getirilir ve Türkçe arama sonuçlarında olması gerekenden daha alt sıralarda gösterilir.

Link Çöplüğü Sitelerden Alınan Backlinkler
Webmaster forumlarında ufak ücretlere satılan backlink paketleri ya da yorum karşılığı dağıtılan backlink listelerindeki siteler bu sınıfa dahil edilebilir.

Bu tür kolay ulaşılan ve yaygın sitelerden alınan bağlantılar, backlink verilen sitelere faydadan çok zarar getirmektedir.

Çünkü bu sitelere herkes istediği gibi, istediği sitenin linkini ekleyebilmekte
ve sayfalar çok kısa sürede binlerce sitenin bağlantısı ile dolup taşmaktadır.

Bağlantılar genelde yorum ya da üyelik yoluyla elde edildiği için program kullanımı yapan kişiler tarafından bu sitelere çok sayıda spam yorum gönderilir. Bu yorumların içinde binbir çeşit sitenin linki bulunmakta ve bu sitelerin birçoğu yetişkin içerikli ya da kumar sitesi olmaktadır.

Programlarla Alınan Backlinkler
Scrapebox, Moneyrobot
gibi otomatik SEO araçları olduğunu iddia eden spam yazılımlarıyla ortalama saniyeler içinde programa tanıtılacak listeye bağlı olarak binlerce backlink alınabilir.

Bu makalede sayılan ne kadar olumsuz şey varsa bu programlarla yapılabilmektedir, bu yazılımlar link eklerken karşı sitenin hiçbir değerine asla dikkat etmezler. Tek amaçları link alınan site sayısını yükseltmektir. Bu yüzden bilinçsiz kişilerin kullanımı sonucu buralardan gelen bağlantıların tümüne zararlı backlink diyebiliriz.

Bu tür programların bilinçsiz ve yoğun kullanımı backlink aldığınız siteye zarar verecektir.​


Zararlı Backlinkler Her Siteye Zarar Verir Mi?
Makalede anlatılan bütün spam teknikleri kullandığı halde zarar görmeyen web sitelerine de rastlamak mümkün!

Bu tür siteler çok sağlam temeller üzerine inşa edilmiş SEO ve backlink altyapısına sahip sitelerdir. İncelenen kalitesiz bağlantılar kadar kaliteli ve eşsiz bağlantı kaynakları da olduğu için arama motorları zararlı backlink kaynaklarını bu sitelerle ilişkilendirmemekte ve herhangi bir yaptırım uygulamamaktadır.

Ancak, ne kadar kaliteli backlink kaynağı olsa da, kaliteli ve kalitesiz backlink dengesi mutlaka bozulacağı için uzun vadede zarar görmektedirler.

Zararlı Backlinkler Nasıl Tespit Edilir?
Zararlı linkleri tespit edebilmek için kendi algoritmalarına göre filtreleme yapan ve sonucu rapor olarak veren servisler mevcuttur.

Otomatik Zararlı Backlink Tespiti Nasıl Yapılır?
Kullanıcının siteye gelen linklerin durumunu tespit etmesi mümkün değilse, bunu kullanıcılar için yapan araçlar da mevcut. Bu araçlar bazı filtreleri ve link veren sitelerin geçmiş değerlerini göz önünde bulundurarak backlinkler için spam skor değeri tanımlamaktadır. Elbette her araç kendi algoritmasını kullandığı için %100 Google ile uyumlu olmasa da bu tür araçların kullanılmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Öneri Semrush.com’da bulunan backlink audit aracı şu an için güvenle kullanılabilir.

Kaynak:
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap